شناسه : 157201352


بیست و چهارمین نشست کانون تفکر گردشگری دانشگاه یزد ، روز دوشنبه 17 تیرماه 1398 با حضور دبیر و سایر اعضای کانون تفکر در پردیس آزادی تشکیل شد و در آن مسائلی نظیر حقوق گردشگری و نقش مدیریت واحد در حوزه گردشگری مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد، در ابتدای این نشست مدیر کل اسبق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به سالگرد ثبت جهانی شهر یزد؛ اهداف ثبت جهانی را حفظ هویت بافت تاریخی، حفظ یکپارچگی، ارتقای کیفیت زندگی و افزایش مشارکت مردم عنوان کرد.
محمد مهدی شرافت ، فقدان مدیریت یکپارچه و واحد را دلیل عدم استفاده از فرصت ثبت جهانی یزد برای معرفی استان دانست و خاطر نشان کرد: یزد تنها شهری در ایران است که به واسطه ثبت جهانی، تمام ارکان حاکمیت در قبال آن مسئول و موظف به انجام تعهدات به یونسکو هستند.
وی افزود: بر مبنای تعهدات در قبال ثبت جهانی، می‌توان سند مدیریت شهری با هدف هماهنگی همه نهادها و دستگاهها و جلوگیری از موازی کاری را تدوین کرد.
شرافت، دانشگاه یزد را بهترین نهاد جهت پایش برنامه ها و پروژه های ثبت جهانی دانست و برگزاری نشست تخصصی با حضور متخصصان حوزه های حقوقی و اجتماعی جهت بررسی و بازنگری سند ثبت جهانی در کانون را ضروری دانست.
وی با اشاره به نسبت بحرانی جمعیت شهرنشین استان یزد، مجهز شدن روستاهای دارای جاذبه گردشگری را سبب رونق گرفتن روستاها از منظر جذب گردشگر و معکوس شدن جریان مهاجرت قلمداد کرد.

دبیر کانون تفکر گردشگری نیز طراحی نهادی جهت مدیریت مقصد با هدف تسهیلگری بین سازمانهای مختلف برای توسعه گردشگری، تعامل ذینفعان، تقویت وجوه اشتراک و کاهش وجوه افتراق را حائز اهمیت خواند.
علی دلشاد بررسی مشکلات و روشهای بهبود ثبت جهانی شهر یزد را از جمله رسالت های کانون قلمداد کرد.
دلشاد توسعه گردشگری روستایی را به دلیل زود بازدهی، عدم تاثیرپذیری در شرایط تحریم را مهم برشمرد و عدم وجود امکانات کافی در روستا را از جمله دلایل احتمالی عدم موفقیت معکوس شدن جریان مهاجرت از شهر به روستا دانست که بایستی مدنظر قرار گیرد و در جهت رفع آن تلاش شود.
پیشنهاد ایجاد رشته حقوق گردشگری در دانشگاه یزد
در ادامه عضو هیئت علمی دانشگاه یزد، نتیجه پژوهش همراه با مطالعه تطبیقی در فرانسه در خصوص جایگاه حقوق گردشگری در ایران را ارائه کرد.
مجتبی ملک¬افضلی ادامه داد: در شرایطی که در ایران اصولا وکالت دادگستری تخصصی نداریم، وکلای فرانسوی در تخصص¬های اختصاصی خویش از جمله حقوق گردشگری فعال هستند.
وی در پایان به مهمترین چالش¬های حقوقی مربوط به گردشگری پرداخت و نبود نظارت مستقیم مجلس بر عملکرد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، نبود قانون جامع منقح گردشگری، نبود کد اخلاقی ملی در این حوزه، تشتت مراکز تصمیم¬گیری و مدیریت در این حوزه و نبود یا عدم کفایت قانون در برخی از موضوعات را به عنوان مهمترین چالش¬های حقوقی این حوزه یاد کرد.
پیشگامی دانشگاه یزد برای پیگیری تأسیس رشته حقوق گردشگری، پیشنهاد وی به کانون تفکر گردشگری بود.

 


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.